Rodzaje bylin

Rodzaje bylin

Rodzaje bylin

Wyróżnia się całą masę rozmaitych rodzajów bylin, jakie są dzisiaj wyszczególniane w kwestii ogrodnictwa. Wśród nich należy mieć na względzie chociażby szereg specjalistycznych roślin, jakie są zimujące oraz niezimujące w gruncie. I tak mowa o roślina bardzo podatnych na przemarzanie. Jeżeli mamy do czynienia z takimi typami bylin, możliwe jest ich właściwe pielęgnowanie w pieczołowity sposób, to jest poprzez wykopanie tejże odmiany zanim nastaną siarczyste mrozy. Warto również mieć na względzie fakt, że jest także szeroki wachlarz roślinności, jaka zaliczana jest do gatunków niezimujących w gruncie.

Przykładem są mieczyki, dalie oraz begonia. W tym zakresie mówi się też o krokosomii ogrodowej oraz kannie czyli paciorecznikach. Jeżeli chodzi o to, jakie są jeszcze gatunki w obrębie bylin niezimujących w gruncie, to jest tam specyficzna grupa roślin, jakie nadają się typowo na tarasy domowe czy balkony, dokładniej do skrzynek balkonowych oraz nawet do miejskich kwietników.

Ich proces rozmnażania przeprowadzany jest wtedy wegetatywnie. Natomiast sadzonki są czerpane z matecznika. Jeżeli natomiast chodzi o szereg niezimujących w gruncie dekoracyjnych bylin, jakie składają się w swej budowie głównie z liści, to warto wspomnieć o santolinie, koleusie, irezynie czy starcu popielnym. Jeżeli chodzi o byliny, jakie nie występują w okresie zimowym w podłożu i także mają charakter dekoracyjny, lecz tym razem poprzez ozdobne kwiaty, to jest to sanwitalia, pelargonia, surfina, werbena ogrodowa, datura, niecierpek, heliotrop. Fuksja, bidens, osteospermum i wiele, wiele innych. Rośliny tej kategorii są dzielone na szereg rozmaitych typów, co wynika głównie z parametru rozmaitej budowy ich części podziemnych. W tym ujęciu należy wspomnieć o bylinach ogrodowych, jakie są roślinami korzeniowymi.

Do tego dochodzą rośliny bulwiaste, rozłogowe, kłączowe oraz wiele rozlicznych typów takie jak tawułki, łubiny, ostróżki, floksy. Kolejna kwestia to to, że korzenie mają charakterystyczne piwonie, jakie rodzą korzenie określane jako marchwiaste. Warto także wspomnieć podczas tej charakterystyki o korzeniach bulwiastych. Bardzo mocne korzenie palowe mają natomiast mak lekarski, mikołajek, epimedium, serduszka okazała, gipsówka. W zakresie bylin cebulowych natomiast wyróżnia się sporo odmian, jakie porastają przez długi czas w jednym, określonym miejscu. Są to czosnki dekoracyjne, cebulice, przebiśniegi, śnieżyczki, śniedki. Jeszcze co innego to grupa bylin cebulowych, jakie są wykopywane dopiero w okresie typowo wiosennym, kiedy to dojdzie do ich przekwitnienia. Są to hiacynty, narcyzy, tulipany, ale też lilie oraz szachownice.

Jeszcze co innego to są byliny kłączowe w tym na przykład przywrotnik, bergonia, konwalia majowa. Do tego wiele bylin ulega rozmnożeniu w okresie wiosny bądź tylko jesienią. Tak jest chociażby z dąbrówką rozłogową. Następna kategoria to natomiast byliny długowieczne oraz grupy bylin stosunkowo krótko żyjących. W tej sferze podział zależny jest od trwałości bylin. I tak warto wspomnieć, że na wytrzymałość bylin wpływa w bardzo dużym stopniu to, na jakim stanowisku ten typ roślin został posadzony. Następny istotny czynnik to także właściwości, jakie są cechami charakterystycznymi w obrębie danego gatunku.

I tak na przykład przez długie lata na jednym stanowisku rosną piwonie. Mogą one być w tym samym dokładnie miejscu przez ponad dwie dekady! Podobnie jest z lilowcami, bergenią sercowatą, ale także tojeściem kropkowanym czy funkie. W tym przypadku niezbędne jest rozsadzanie w innych miejscach, zaś w tej samej, ciągle jednej lokalizacji. Ponadto musimy też wspomnieć o stosunkowo krótko żyjących roślinach, jakimi są ostróżka, dziewanna omączona czy łubin trwały. Kolejna kwestia to to, jak rozumie się w tym aspekcie ową trwałość. Jako krótko żyjące na jednym i tym samym podłożu rośliny uznaje się byliny porastające dane miejsce przez zaledwie parę lat.

Artykuł dzięki: